Руда і тендітна, Ізабель Юппер — найзатребуваніша європейська акторка, що втілила цілу галерею неоднозначних образів, які хочеться розкодовувати, повертаючись до них знову і знову. Вже четверте десятиліття на екрані вона ламає уявлення про жіночу привабливість та вражає своєю невтомністю. Згадуємо найпомітніші її ролі, які неможливо пропустити повз.

Поворотним фільмом у кар’єрі Юппер, безумовно, стала “Піаністка” М. Ханеке (2001). В цій безжальній екранізації роману Е. Єлінек Ізабель грає жінку, закриту від зовнішніх контактів деспотичною матір’ю та затиснену в недолугий світ музичної строгості й перфекціонізму. Провокативна історія деструктивних стосунків швидко розбиває ілюзію мелодрами та занурює в площину страхів, збочень і витіснених бажань. Викличні погляди героїні, що бореться з беззахисністю через жорстокість, не можуть не вразити і не запам’ятатись. Саме “Піаністка” принесла Юппер світове визнання, підігрівши інтерес до попередніх її робіт.

Ізабель Юппер

Одна з перших головних ролей — у стрічці М. Піала “Лулу” (1980). У цій класовій драмі режисер трохи відходить від звичного надривно істеричного тону та дозволяє історії триматись виключно на акторському дуеті Юппер-Депардьє, персонажі яких — невлаштована жінка, розбещена бездумним і безпристрасним буржуазним життям, та безвідповідальний нероба — віддаватимуть одне одному свою непевність та енергію. Перша серйозна з’ява в кіно для Ізабель відбулась теж біля Депардьє — у грайливій сексуальній комедії Б. Бліє “Ті, що вальсують” (1974), коротка роль у якій шокувала батьків акторки. А в 2015 вони знову зустрілись на знімальному майданчику — в “Долині кохання” Г. Ніклу.

Ізабель Юппер

Ще одну знуджену дружину Юппер втілює у фільмі П. Шеро “Габріель” (2005). Ця екранізація Конрадового оповідання “Повернення” — ніби подвійна спроба чоловіків зрозуміти сутність жіночого задоволення й бажання. Надзвичайно чуттєва робота, в якій декоративність чергується з незв’язними й незграбними приватними сценами. Чарівна й соціально активна героїня за мить перетворюється на розтрощену втікачку, ще за мить — на тверду й збадужілу зрадницю, а потім переживає гранично різні стани, перескакуючи від зневіри до покірності, від виваженості до грубості. Всі ці зміни глядач проходить разом із Юппер, повністю їй довірившись, та разом із головним героєм дошукується усіх критичних і болючих “чому?”.

gabrielle

Абсолютно інша історія, але з так само нещасною в заміжжі героїнею, — “Мадам Боварі” К. Шаброля (1991). Не найкраще втілення однойменного роману, але всі нерівності фільму згладжує сама Юппер. Режисер, надто не відходячи від першоджерела, прописав роль конкретно для Ізабель, а за декілька років зняв її в “Церемонії”, що принесла акторці премію “Сезар”. В “Церемонії” вона в парі з С. Боннер зображають ображених на світ дивачок, яких темне минуле та заздрість замикають у злочинному колі. В цій легковажно напруженій драмі Юппер не перебуває в центрі, але за мінімум екранного часу встигає справити враження цілісним і жаским портретом.

ceremonie

Юппер охоче запрошували на ролі і важливі жінки-режисери. У “Любові з першого погляду” Д. Кюрі (1983) Ізабель разом із Міу-Міу грають найкращих подруг, гранична близькість яких стає і винагородою за роки примирення з обставинами, і руйнівним поштовхом до підозр і втрат. У “Моїй маленькій принцесі” (2011) Е. Йонеско вона втілює непослідовну й епатажну художницю, що своєрідно справляється з роллю матері, експлуатуючи дочку в жанрі еротичної фотографії. А в “Білому матеріалі” К. Дені (2009) Юппер ідеально вкладається в картинку колоніальних роздумів, проживаючи масштабну ситуацію європейського свавілля й сорому в рамках персональної драми сумнівів.

white-material

Ізабель Юппер — рідкісний приклад тривалої роботи без жодної провальної ролі. Парадоксально гарнішаючи з віком, вона тримає марку та розкриває все нові багатогранні образи, комбінуючи холодну відстороненість із нестримною пристрастю, апатію з агресією, розсудливість із наївністю; і ще довго залишатиметься під прицілом уваги глядачів та критиків.

Автор статті: Анастасія Осипенко

 

Комментарии