Якщо ви досі не знали хто такий Лі Страсберг, то ви явно не фанат Голлівуду 20 століття та фільмів 50-х років. Дійсно, це найвідоміший представник бомонду тих часів і найкрутіший режисер.

Лі Страсберг народився 17 листопада 1901 року в Австро-Угорщині в місті Буданов, яке зараз знаходиться на території України. Справжнє його ім’я – Ізраіль Страсберг. Кар’єра актора розпочалась після еміграції до США. В 1918 році смерть старшого брата від епідемії грипу настільки вразила Лі, що він кинув навчання, незважаючи на те, що був у школі відмінником, і завдяки родичу отримав невелику роль у театральній постановці на ідиші. Вже в юнацькому віці Лі почав займатися в театральній школі Clare Tree, а паралельно працював клерком та комірником. Страсберг був вражений майстерныстю Станіславського, відвідавши його вистави під час гастролей МХАТу, і у 1923 році кинув навчання заради того, щоб опинитись в його трупі, що й трапилось на наступний рік. У 1931 роцы Страсберг став одним із засновників трупи Group Theater (1931). Конкурс на вакантне місце до цієї некомерційної організації був завжди дуже великим, тому Джек Ніколсон потрапив до акторської студії з п’ятого разу, Дастін Хоффман – з шостого, а Харві Кейтелю знадобилось цілих 11 разів. Цікаво, що на один з курсів взяли тільки Мартіна Ландау та Стіва МакКуіна, хоча заяви подали 11 000 чоловік. В 1966 році, режисер відкриває власну школу в Лос-Анджелесі , а в 1969 році – Інститут театра і кіно Лі Страсберга в Нью-Йорці і Голлівуді. Він також багато грав на Бродвеї.  1964 році Лі підготував свій останній спектакль — «Три сестри», а в 1974 році колишній студент Страсберга Аль Пачіно запросив вчителя зіграти важливу роль другого плану в культовому фільмі «Хрещений батько-2», за яку Лі був номінован на Оскар та Золотий глобус.

лт

У 1926 році Страсберг одружився на Норі Крекян, але через три роки вона померла. Другий раз Лі взяв шлюб у 1934 році із актрисою і викладачем драми Паулою Міллер. У 1966 році вона померла від раку. У цьому шлюбі Страсберг став батьком Сьюзан Страсберг (1938-1999) і Джона Страсберга (народився в 1941). Сьюзан стала актрисою, а Джон пішов по стопах батька і став викладати акторську майстерність. Третя дружина Анна Мізрахінародила Лі двох синів: Адама Лі Страсберга і Девіда Лі Страсберга. 17 лютого 1982 Лі Страсберг помер від серцевого нападу в Нью-Йорку. За день до раптової смерті він був введений в Зал театральної слави Америки.

Яскравий факт з біографії:

У 1954-му Мерелін Монро з Голлівуду переїхала в Нью-Йорк і вже через рік почала займатися у відомій акторській студії Страсберга. Вони стають близькими друзями і Лі перебуваю разом з нею на знімальному майданчику в якості її вчителя. Страсберг захоплювався системою Станіславського, і заради того, щоб актор повністю вжився в роль, відправляв його спати на вулиці та ін. Іноді викладача навіть звинувачували в деякому “перегині”, але він був найкращим педагогом Америки другої половини ХХ століття, серед учнів якого такі культові актори як Пол Ньюман, Джеймс Дін, Роберт Де Ніро, Міккі Рурк та інші. Серед них була і, можливо, улюблена учениця Страсберга — Мерелін Монро. Запис Лі у блокноті Мерелін після чергової схвильованої сповіді: «Не нервуй, Мерелін, ти робиш все чудово і виглядаєш прекрасно».

 ли3

У 1962-му одна з найуспішніших учениць Страсберга, 36-річна Мерилін Монро, ймовірно, наклала на себе руки. Якось Страсберг заявив, що з усіх акторів, з якими він працював, Монро була тією, хто стояв вище за усіх інших, поступаючись тільки Марлону Брандо. До речі, вона залишила своєму учителеві велику частину свого стану.

Автор статті: Юлія Грушецька

Комментарии